Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowują rozwiązania w zakresie inżynierii medycznej
W Katedrze Konstrukcji Maszyn Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa powstają modele medyczne pozwalające na przyspieszenie planowania i realizacji skomplikowanych operacji medycznych. Powstało wiele innowacyjnych rozwiązań stosowanych w medycynie, umożliwiających m.in. planowanie operacji, trenowanie przedoperacyjne oraz przyspieszenie powrotu do zdrowia i rehabilitacji.
Naukowcy w Politechniki Rzeszowskiej prowadzą wspólne badania naukowe z pracownikami Uniwersytetu Rzeszowskiego z zakresu szeroko rozumianej inżynierii medycznej. Badania oparte są na najnowszych technologiach wykorzystujących digitalizację obrazów medycznych, przetwarzanie danych numerycznych do postaci trójwymiarowych modeli oraz wytwarzanie modeli medycznych z zastosowaniem druku 3D i hybrydowych procesów wytwórczych.
Badania naukowe związane z medycyną
Badania naukowe związane z medycyną zdrowiem i jakością życia wpisują się w najnowsze trendy rozwoju nauki, i jednocześnie należą do obszaru innowacyjnych specjalizacji województwa podkarpackiego w zakresie podniesienia jakości życia. Realizowane w międzyuczelnianych zespołach prace badawcze dają możliwość szybszego powrotu do zdrowia pacjentów, którzy wymagają operacji wynikających z doznanych urazów czy zmian chorobowych, w tym nowotworowych. Istotnym elementem omawianych procesów inżynierii medycznej jest diagnostyka obrazowa i analiza danych medycznych pozwalająca na wykonywanie trójwymiarowych modeli numerycznych będących podstawą do wytwarzania modeli metodą druku 3D. Proces obróbki i analizy danych determinuje dokładność geometryczną oraz lokalizację zmian chorobowych i urazowych, dodatkowo pozwala na odpowiednią separację tkanek miękkich, twardych czy zmian patologicznych w celu wytworzenia modelu wizualnego i fizycznego.
Ważnym elementem w procesie inżynierii medycznej jest badanie materiałów i sposobów ich przetwarzania na poszczególnych obszarach zastosowań, począwszy od wytwarzania medycznych modeli wizualnych metodą druku 3D, wykonywania szablonów przedoperacyjnych i trenażerów metodami hybrydowymi, aż do wyrobów medycznych, które mogą mieć bezpośredni kontakt z tkankami żywych organizmów. W tym przypadku należy uwzględnić zarówno właściwości przetwórcze i wytrzymałościowe materiałów, jak i określone przepisy i atesty.
Zespoły badawcze
Realizacja badań była możliwa dzięki współpracy wielu zespołów badawczych z Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Można tu wyróżnić kilka obszarów badawczych, do których należą m.in. ortopedia, chirurgia twarzowo-szczękowa czy urologia i nefrologia. Na Politechnice Rzeszowskiej pracuje zespół naukowców z obszaru inżynierii medycznej, w którego skład wchodzą: w obszarze druku 3D i inżynierii rekonstrukcyjnej – prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, dr hab. inż. Tomasz Dziubek, prof. PRz, dr hab. inż. Sławomir Miechowicz, prof. PRz, dr inż. Łukasz Przeszłowski, dr inż. Małgorzata Zaborniak, dr inż. Paweł Turek z Katedry Technik Wytwarzania i Automatyzacji oraz dr inż. Sławomir Wolski z Katedry Fizyki i Inżynierii Medycznej na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej, w obszarze inżynierii materiałowej i kompozytów stosowanych w medycynie – prof. dr hab. inż. Mariusz Oleksy i dr inż. Katarzyna Bulanda z Katedry Kompozytów Polimerowych na Wydziale Chemicznym. Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej współpracują z zespołami naukowymi z Uniwersytetu Rzeszowskiego m.in. w obszarach: ortopedii – z zespołem prof. dr hab. n. med. Sławomira Sneli, opatrunków hydrożelowych i specjalnych – z zespołem prof. dr hab. n. med. Artura Mazura, chirurgii twarzowo-szczękowej – z zespołem dr hab. n. med. Bogumiła Lewandowskiego, prof. UR, neurochirurgii – z zespołem dr hab. n.med. Jacka Szczygielskiego, prof. UR, kardiochirurgii – z zespołem dr hab. n.med. Kazimierza Widenki, prof. UR, urologii i nefrologii – z zespołem dr n.med. Krzysztofa Balawendra oraz biochemii z zespołem – dr hab. inż. Doroty Bartusik-Aebischer, prof. UR. Ważnym ogniwem spajającym prace wielu zespołów badawczych jest klaster TECHNOMED – technologie w medycynie, którego sygnatariuszami są Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Rzeszowski.
Prace tych zespołów zaowocowały opracowaniem wielu innowacyjnych rozwiązań, które zostały zgłoszone do ochrony patentowej, były podstawą do opracowania publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym i projektów badawczych, a przede wszystkim pozwoliły na polepszenie zdrowia i komfortu życia wielu osób, będących beneficjentami tych rozwiązań.